Vstupte do Chorvatska

Podnebí

Středomořský ráz oblasti kolem Jaderského/Jadranského moře určuje typické podnebí pobřežního Chorvatska. Oproti tomu vnitrozemí se liší spíše kontinentálním podnebím.

Teplá a suchá léta typická pro slunné přímořské oblasti (výjimkou s vlastním klimatem jsou ostrovy jako je Hvar) jsou střídána mírnými deštivými zimami. Vnitrozemí na rozdíl od přímořských oblastí oplývá horkými letními obdobími a chladnou zimou.Počasí Chorvatsko

Pro dovolenou u moře jsou vhodné měsíce od května až do konce září. Teploty vzduchu i moře jsou vhodné k relaxační dovolené u moře a to od severu až po jih. Celé pobřeží Chorvatska je vhodné ke koupání včetně mnoha desítek ostrovů.

Charakter pobřeží

Pobřežní oblasti jsou ovšem v létě ochlazována pravidelnými větry a dochází k ochraně před klasickými zimními mrazy a sněhem díky vysokým horám. Nedočkáte se tu tedy tvrdé evropské mrazivé zimy jako u nás. Moře navíc funguje jako přirozené topení jelikož zadržuje teplo a v zimních měsících jej zase uvolňuje zpět, tím se vzduch také výrazně otepluje.

Jaro v Chorvatsku

Mapka teplot Chorvatska mluví za vše

Mapka teplot Chorvatska mluví za vše

Pod vlivem takzvaných mistralu klesá v pobřežních oblastech na jaře a v počátku léta teplota vzduchu. Mistral je totiž vítr, který obvykle začíná foukat kolem deváté hodiny ranní,  nejvyšších hodnot a síly nabývá kolem poledne a navečer pozvolna utichá. To ostatně můžete porovnat v sekci srovnání v jednotlivých oblastech. Jedná se o opravdu silný vítr, díky kterému zde v této době nastávají mimořádně vhodné podmínky pro plachtění a kitování.

Zima v Chorvatsku

Zimní počasí je určeno především dvěma druhy větrů: scirocco proudící ze Saharské pouště, který přináší z jihovýchodu teplý vlhký vzduch doprovázený velkou oblačností a jako druhý severovýchodní bóra, která v silných poryvech přichází z vnitrozemí na pobřeží, díky ní ustupují mraky a přináší suchý vzduch. Počasí v Dubrovníku je vzhledem ke své jižní lokaci v zimě to nejvíce snesitelné.

Teplotní mapa viz napravo krásně zobrazuje teplotní rozdíly mezi jednotlivými oblastmi Chorvatska. Je zřejmé, že pro nejteplejší počasí musíte vyrazit k střednímu či jižnímu pobřeží.

Aktuální počasí v Chorvatsku

Podnebí
5 100%, 1 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Chorvatska
Po4as9 Chorvatsko